Kochani! Przed Nami nowa seria artykułów zatytułowana
„LEKTORZE, POLECAM CI!”.
Dziś koncentruję się na wydawnictwie Prolog. Są to podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego. Moja przygoda z tym wydawnictwem rozpoczęła się ponad pięć lat temu.. Pamiętam moją pierwszą lekcję z podręcznikiem Hurra!!! Po polsku 1. Dowiedz się, co jest magnetycznego w tym wydawnictwie. Kliknij po więcej!
Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat Survival polish crash course: - jak jest zbudowany - jakie daje możliwości lektorowi i uczniowi - jak pracować z podręcznikiem w sposób tradycyjny i multimedialny - jak można "podkręcić" atrakcyjność i kreatywność lekcji
Podręczniki, do których zalicza się seria Hurra, czy Testuj swój polski i wiele innych są mi znane od początku mojej pracy. Wspominam pierwsze lekcje języka polskiego jako obcego właśnie z tymi podręcznikami. Tym bardziej jest mi ogromnie miło gościć TAAAAKIE wydawnictwo u siebie!! Bez lukru dodam, że są to jedne z moich ulubionych materiałów do nauki języka. Tym bardziej to dla mnie wyjątkowy moment! Mam nadzieję, że mój wpis skłoni może właśnie Ciebie, drogi lektorze, do skorzystania z bogatej oferty Prologu!

Dzisiejsza recenzja dotyczy pakietu Survival polish crash course -wersji na tablicę multimedialną. Zanim jednak wisienka na torcie, czyli sama prezentacja możliwości pakietu multimedialnego, zatrzymajmy się chwilę przy samym podręczniku w wersji papierowej, który jest całkowicie zgodny z wersją interaktywną.
Podręcznik kierowany jest do pracy z nauczycielem. Poziom zaawansowania deklarowany przez autorów to A0-A1. Misją i celem jest opanowanie słownictwa i struktur potrzebnych podczas pierwszego kontaktu z Polakami. Pigułka wiedzy, również gramatycznej!
Podręcznik, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i multimedialnej jest podzielony na 17 modułów. Według mnie, jak na pierwszy kontakt, dobór tematów wystarczający. Ja często wzbogacam kolejne rozdziały o materiały własne, tak aby kurs był na potrzeby słuchacza.
– Mówię trochę po polsku.
– Proszę przeliterować.
– Jak to powiedzieć?
– Dzień dobry! Nazywam się Jan Kowalski.
– Jaka to liczba?
– Chcę wymienić pieniądze.
– Ile to kosztuje?
– Dla mnie kawa z mlekiem.
– Proszę pierogi.
– Przepraszam, gdzie jest Rynek?
– Chcę zamówić taksówkę!
– O której godzinie jest pociąg do Warszawy?
– Chcę zarezerwować pokój.
– Mam problem.
– Boli mnie głowa.
– Proszę bilet na mecz.
– Vademecum kibica.
Oprócz modułów podstawowych mamy również:
* wszystkie teksty nagrań;
* klucz odpowiedzi;
* słowniczek w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim;
* słowniczki fonetyczne w wersjach angielskiej i niemieckiej;
* obrazkowy plan centrum handlowego;
* w centrum handlowym – obrazkowy plan;
Zapraszam Cię do prześledzenia razem ze mną pierwszych czterech modułów podręcznika studenta!










Tak w wielkim skrócie wygląda podręcznik studenta w Survival polish crash course.
A teraz prawdziwa gratka dla lektora! Część metodyczna kursu. Zachęcam do wspólnej wędrówki do wybranych modułów.
Przyszła pora na wisienkę na torcie! – recenzja wersji Survival polish crash course na tablicę multimedialną! To, na co mam nadzieję czekaliście najbardziej! Wersja multimedialna to prawie 160 interaktywnych ćwiczeń będących narzędziem w ręku lektora, ale i ucznia! Na kursantów czekają między innymi:
- zadania interaktywne
- wpisywanie, ćwiczenia typu przeciągnij i upuść
- zakreślanie
- checkboxy, rozsypanki, krzyżówki
- pliki dźwiękowe

Kochani! I to, co najważniejsze!
Dziewięć minut prezentacji wideo pakietu multimedialnego SURVIVAL POLISH CRASH COURSE!
Włączcie głośniki!
Prawie na koniec kilka prezentów – do wykorzystania oczywiście na lekcjach z Waszymi uczniami 🙂
I na koniec, mój drogi lektorze, jedna wskazówka. Chciałabym, abyś pamiętał – pamiętała o uwzględnieniu potrzeb, zarówno słuchacza, jak i swoich, podczas projektowania, jak i samego kursu. Ważne, by mieć na uwadze AKTUALNE potrzeby ucznia, ale więcej o nich już niedługo na blogu w osobnym artykule.

Bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas na lekturę tego artykułu. Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej. Już teraz czekam na Twój głos!
To był pierwszy z cyklu „Lektorze, polecam Ci!”.
Agata
Ucz się polskiego z #polishonline2017!